Students Achievements

ANNUAL DAY – 2016 AWARDS LIST


  • Best CR: Pareekshith Goud (12831A1236)
  • Best Outgoing Student : R.Geetha Gayathri (12831A1239)
  • Specific achievements : Mahesh Singh (14831A1231) got First prize in BITS PILANI-ATMOS-2015, October

  • LIST OF TOPPERS IN THE ACADEMIC YEAR 2015-16


    IV Yr B Tech I Semester (2015-16) 12-BATCH


    S.No

    Year-Sem

    Branch

    H.T.No

    Name of the Student

    % Secured

    1

    4 B.Tech 1 Sem

    IT

    12831A1239

    RAJAK GEETHA GAYATHRI

    74.00

    2

    4 B.Tech 1 Sem

    12831A1238

    PERLA SREELEKHA

    70.80


    III Yr B Tech II Semester (2015-16)   12-BATCH


    S.No

    Year-Sem

    Branch

    H.T.No

    Name of the Student

    %
    Secured

    1

    3 B.Tech 2 Sem

    IT

    12831A1239

    RAJAK GEETHA GAYATHRI

    73.60

    2

    3 B.Tech 2 Sem

    12831A1204

    BACHU RAVALI

    72.27


    II Yr B Tech I Semester (2015-16) 14-BATCH


    S.No

    Year-Sem

    Branch

    H.T.No

    Name of the Student

    % Secured

    1

    2 B.Tech 1 Sem

    IT

    14831A1244

    THALAKATLA AMULYA

    79.33

    2

    2 B.Tech 1 Sem

    14831A1224

    KALYADAPU MOUNIKA

    76.13


    I Yr B Tech (2015-16) 14-BATCH


    S.No

    Year-Sem

    Branch

    H.T.No

    Name of the Student

    %
    Secured

    1

    I B.Tech

    IT

    14831A1244

    THALAKATLA AMULYA

    75.30

    2

    I B.Tech

    14831A1204

    ARRA SRAVANI

    73.50


    R. Geetha Gayathri , IV-IT student Received prize for best outgoing student for the academic year 2015-16 Mahesh Singh, II-IT student Received prize for getting First prize in BITS PILANI-ATMOS-2015
    B.Ravali , IV-IT student Received prize for securing 2nd position with an aggregate of 72.27 for the academic year 2014-15 R. Geetha Gayathri , IV-IT student Received prize for securing 1st position with an aggregate of 73.60 for the academic year 2014-15

    TECHNICAL EVENTS

    AY 2014-15

    S.NO Name Of The Event Resource Person DATE
    1 Technical Quiz Organized By Dept Of IT 04-01-2014
    2 Google Apps For Education Organized By CSI-GNIT Student Branch 06-01-2014 To 10-01-2014
    3 One Day National Workshop On Instill Design Organized By Dept Of IT 20-03-2014
    4 Guest Lecture On “ Web Technologies” Mr.Zain Naveed 29-07-2014
    5 Guest Lecture On “Java PROGRAMMING” Mr.Subba Reddy 29-07-2014
    6 Guest Lecture On “Data Structures” IMRAN QURESHI 31-07-2014
    7 Pre-Conference Tutorial On “ Internet Security” D.Sai Charan 01-08-2014,Jointly Organized By CSI/ISTE
    8 Pre-Conference Tutorial On “ Android Mobile Applications” Ravi Sathanapalli, IBM 02-08-2014,Jointly Organized By CSI/ISTE
    9 One Day Workshop On Cloud Computing Mr. C. Yuktesh, IT Specialist, IBM 22-08-2014
    10 Technical Debate Organized By Dept Of IT 15-09-2014
    11 IUCEE Speed Workshop IUCEE Board Members 15-09-2014 To 17-09-2014 Organized By IUCEE
    12 Guest Lecture On “COMPUTER NETWORKS” Dr.Rishi Sayal 17-09-2014
    13 Art Of Living Happiness Course Santhosh Ji/Bhamini 18-09-2014
    14 Guest Lecture On “STM” Prof.Shaik Shakeer 22-09-2014
    Sr. No Name Of The Event / Date Details Photos
    1 Debate
    31/08/2014
    There Was Three Round Of Debate. First Round Topic Was MNC Is A Boon Or Bane, Second Round Was On Necessity Of Uniform In Educational Institutions, And Last Round Was On Impact Of Social Networking Sites On Students.
    2 One Day Workshop On Cloud Computing
    22/08/2014
    Mr. C. Yuktesh, IT Specialist, IBM Delivered A Technical Talk On Cloud Computing And Involvement Of IBM Blue Mix In Cloud Computing. 50 Students Attended The Workshop
    3 Art Of Living Happiness Course
    15/09/2014
    Guru Nanak Institute Of Technology CSI Student Branch Has Conducted A Demo On “Art Of Living Happiness Course” Course Which Was Given By ‘Santhosh Ji’ And ‘Bhamini ’.It Was About 45 Minute’s Session Where 55 Students From IT Dept Have Attended This Session. The Session Started Off With Addressing At 12:00 PM On 18th September 2014
    4 CSI Debate Competition
    15/09/2014
    Guru Nanak Institute Of Technology CSI Student Branch Has Conducted A “Technical Debate Competition” On ENGINEER’S DAY. It Was A One And Half Hours Debate Competition Where 20 Students From IT Dept Have Been Participated In This Event
    5 Teachers’ Day Celebrations
    05/09/2014
    CSI Student Branch Organized Teachers’ Day Celebrations On The Eve Of Birth Day Of Dr.Sarvepalli Radhakrishnan
    6 Technical Quiz
    28/12/2014
    Computer Society Of India - GNIT Students Branch &Department of IT, Guru Nanak Institute Of Technology , Ibrahimpatnam Organized A Technical Quiz Followed By Paper Presentation On 28th December,2014 And 4th January,2014. Total 46 Students Participated From IT Department’s. The faculty Members Mr. J.Naresh Kumar, Mr.M.Suresh And Were The Jury For The Technical Paper Presentation.
    Batch No S.No Roll No Name Of The Students Title Of The Project

    1

    1

    10831A1238

    NASU DILIP KUMAR

    Confidential Storage

    2

    10831A1245

    RAJLAXMI PATIL

    3

    10831A1251

    S.SUKRUTHI REDDY

    2

    4

    10831A1227

    KOTIPALLI MOUNIKA

    Career Recommender System

    5

    10831A1204

    ASHWINI

    6

    10831A1257

    VENTEDDU RAMESH

    3

    7

    10831A1216

    GOLI SRIRAM GOPAL

    Educational Social Network

    8

    10831A1248

    R.BHAVANI SUHAS

    9

    10831A1249

    RITU PANDEY

    4

    10

    10831A1241

    P.JAIDEEP REDDY

    Knowledge Objects

    5

    11

    10831A1203

    ANURAG KUMAR DUBEY

    Privacy Protected Query Processing On Spacial Database

     

    Publications And Awards In Inter-Institute Events By Students
    AY 2014-15

    SL.NO NAME HALL TICKET NUMBER EVENT DESCRIPTION REMARKS
    1 B.Shiva Teja 14831A1207 CSI Annual Convention First Prize in Paper
    2 B.Anvesh 14831A1209 CSI Annual Convention Consolation Prize

    3

    Ch.Saikiran 14831A1211 CSI Annual Convention

    Second Prize in Paper

    4

    Mahesh Singh 14831A1231 Technofest First Prize

     

    AY 2013-14

    SL.NO NAME HALL TICKET NUMBER EVENT DESCRIPTION REMARKS
    1 Pareekshith Goud 12831A1236 National Level Paper Presentation First Prize
    2 G.Niharika 12831A1210 Paper Presentation-GNIT First Prize
    3 Salma sultana 12831A1243 Anantha First Prize
    4 D.Bhageerath 12831A1208 Techno Fest Consolation Prize
    5 T.Kiran 12831A1251 CMR Cricket Tournament Man Of The Match
    6 P.Sreelekha 12831A1238 CSI Annual Convention Second Prize
    7 Geetha Gayathri 12831A1239 Technofest Consolation Prize

     

    Students Participation In Paper Presentation And Other Events
    ACADEMIC YEAR 2014-15

    SNO STUDENT NAME HALL TICKET NO EVENT
    1 Salma Sultana 12831A1243 App Development
    2 Salma Sultana 12831A1243 Presentation
    3 G.Niharika 12831A1210 Ethical Hacking
    4 A.Uttej 14831A1202 CSI Annual Convention
    5 A.Shravani 14831A1204 CSI Annual Convention
    6 B.Nagalakshmi 14831A1205 CSI Annual Convention
    7 B.Pawan 14831A1206 CSI Annual Convention
    8 Ch.Saikiran 14831A1211 Technofest
    9 B.Shiva Teja 14831A1207 Technofest
    10 K.Venu Gopal 14831A1225 Technofest
    11 Alekhya 12831A1205 CSI Convention(Participation in GNI)
    12 Sriganesh 12831A1226 Instill Design Workshop
    13 Vishal 12831A1213 MSP Student Summit
    14 Gopalakrishna 12831A1227 MSP Student Summit
    15 A NIHAL 11831A1201 Null Meets-Cyber Security
    16 AVULA LATHA 11831A1205 Instill Design Workshop
    17 BASETI SWETHA 11831A1207 IUCEE-SPPED Workshop
    18 BATTA BHAVANI 11831A1208 IUCEE-SPPED Workshop
    19 BHAGYA SREE A 11831A1210 Android Mobile Application Development And Network Security Workshop
    20DARA MOUNIKA RANI 11831A1218 IUCEE Speed Workshop
    21 JALIGAMA SHIVA 11831A1221 Android Mobile Application Development And Network Security Workshop
    22 K V SATYA SRIVALLI PRIYA 11831A1223 Null Meets
    23 KUNAPURAJU MOUNIKA BHARGAVI 11831A1226 Instill Design Workshop
    24 MEENAKSHI V 11831A1231 MSP Student Summit
    25 NAGAVALLI SIRISHA DEVI APPALLA 11831A1234 MSP Student Summit
    26 NAGIDI SWARNA 11831A1235 Null Meets-Cyber Security
    27 NANDIKANTI JYOTHI 11831A1237 Instill Design Workshop
    28 NIVEDITA SAHOO 11831A1239 IUCEE-SPPED Workshop
    29 P SANTOSH 11831A1240 CSI Convention
    30 P. NAGENDRA KUMAR CHARY 11831A1242 CSI Convention
    31 PALLE KAMALA 11831A1243 CSI Convention
    32 PUDARI MOUNIKA 11831A1244 CSI Convention
    33 PULICHERLA GEETHA MADHURI 11831A1245 Poster Presentation
    34 RACHA ANUSHA 11831A1246 Poster Presentation
    35 SABOO ANTONY 11831A1248 Round Table Conference
    36 SHYAMALA BHAVYA TULASI 11831A1249 Android Mobile Application Development And Network Security Workshop
    37 SRIMAYE SHASTRY 11831A1250 IUCEE Speed Workshop
    38 SRIRAMBHATLA NITHYA 11831A1251 Selection As MSA-MSP
    39 VEMURI SAISUBRAHMANYAM 11831A1255 MSA Annual Summit
    40 A NIHAL 11831A1201 Preconference Tutorial
    41 AVULA LATHA 11831A1205 Preconference Tutorial
    42 BASETI SWETHA 11831A1207 Preconference Tutorial
    43 BATTA BHAVANI 11831A1208 Preconference Tutorial
    44 BHAGYA SREE A 11831A1210 Preconference Tutorial
    45DARA MOUNIKA RANI 11831A1218 Preconference Tutorial
    46 JALIGAMA SHIVA 11831A1221 Preconference Tutorial

    Studnets Placements

    IT 4th year student, G NIHARIKA placed in SYNOPSYS.
    IT 4th year student, SALMA SULTANA placed in Osmosys & NTT Data.
    IT 4th year student, PERLA SREELEKHA Dandpat placed in Osmosys & Mphasyis.
    IT 4th year student, BACHU RAVALI placed in Grey Campus.
    IT 4th year student, T SUSMITA placed in GENPACT.
    IT 4th year student, TALLA APEKSHA placed in Grey Campus.